image

PeyamaKurd - Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptıkları telefon görüşmesinde ikili ve bölgesel konuları değerlendirdi.

Biden ve Macron görüşmesine ilişkin Beyaz Saray basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, taraflar ikili ve bölgesel konuları değerlendirdikleri bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Taraflar, ekiplerinin Sahel'de istikrar ve güvenliği desteklemek ve Hint-Pasifik'teki iş birliklerini genişletme adına yürüttükleri çabaları görüşerek, NATO ile bütünlük içinde Avrupa'nın savunmasını güçlendirme konusunu ele aldı.

Yapılan açıklamada, Joe Biden'ın bu ay sonunda Roma'da yapılacak G-20 Zirvesi'nde Macron ile görüşmeyi "sabırsızlıkla" beklediği belirtilerek, buradaki görüşmede ABD-Fransa iş birliği alanları, ortak çıkar ve değerlerinin ele alınacağı kaydedildi.

Görüşmede Biden, Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in bu ay sonunda Paris'e yapacağı ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkiler ve küresel sorunları görüşme adına önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.