image

PeyamaKurd - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Amerikan askerlerinin Suriye’deki görevine devam edeceğini kaydetti.

CBS televizyonuna konuşan Kirby, Suriye'deki ABD askeri tesislerine ilişkin saldırılarla ilgili  “Bu, militan grupların ciddi bir saldırısıydı. Ve Başkan, bununla başa çıkmak için hızlı ve cesurca, önemli ölçüde misilleme yaptı” ifadesini kullandı.

“Suriye’de binden az askerimiz var ve bunlar büyük ölçüde azalmış olsa da hala etkin ve kritik olan bu ağın (IŞİD) peşine düşüyor” diyen Kirby, bu yüzden ABD askerlerinin Suriye’deki görevi başında kalacaklarını, Biden’ın ABD askerlerini Suriye’de tutmaya “kesin kararlı” olduğunu dile getirdi.

Kirby, İran destekli milis grupların, 23 Mart’ta Irak ve Suriye’deki ABD personeline ve tesislerine düzenlediği saldırılara yönelik, Biden’ın gerekli görmesi durumunda ek cevapların da olasılığından söz etti.

“Bu hafta burada, ABD’nin halkımızı korumak için her zaman kararlı davranacağını gösterdik” diyen Kirby, bu mesajın, muhatabına “yüksek sesle ve net bir şekilde” gönderildiğini bildirdi.