image

PeyamaKurd - İstanbul'da bulunan ABD'li Senatör Lindsay Graham, Mabeyn Köşkü'nde Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile bir araya geldi.

İkili görüşmeye dair Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, taraflar, "ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler, terörle mücadele, savunma sanayii alanındaki iş birliği konuları, Ukrayna-Rusya Savaşı, Karadeniz tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege-Akdeniz ve diğer bölgesel konuları" konuştu.

Kalın ve Graham, yapılan görüşmenin başında Madrid'deki NATO Zirvesi ve kabul edilen Yeni Stratejik Konsept değerlendirildi. Zirve marjında iki ülke liderinin olumlu bir havada gerçekleştirdikleri görüşmeden duyulan memnuniyet dile getirildi.

Yapılan açıklamaya göre, görüşmede Türkiye-ABD ilişkilerinin karşılıklı saygı ve anlayış temelinde, ortak ve stratejik çıkarların esas alındığı bir zeminde ilerlemesi gerektiği ifade edildi.

Savunma sanayisi ve F-16 sorunu görüşüldü!

Ayrıca görüşmede Savunma sanayii alanında iş birliğinin ve F-16 konusunda ilerleme sağlanmasının iki ülkenin çıkarlarına hizmet edeceği de kaydedildi.

Karadeniz üzerinden tahıl sevkiyatı için güvenli bir koridorun oluşturulması hususunda Türkiye’nin çabalarının takdirle karşılandığı ifade edilen görüşmede, bu sevkiyatın başarıyla gerçekleşmesinin küresel gıda güvenliği açısından stratejik önem taşıdığına vurgu yapıldı.