image

PeyamaKurd - İran’ın dini lideri  Ali Hamaney ve bir dizi üst düzey yetkili düşürülen Ukrayna uçağı ile ilgili olarak Kanada’nın Ontario Eyaleti Yüksek Mahkemesi tarafından terör suçundan mahkum edilme kararı verdi.

Tahran Havaalanından kalktıktan kısa süre sonra iki adet füze ile İran Devrim Muhafızlarınca düşürülen Ukrayna Havayollarına ait PS752 sefer sayılı yolcu uçağında yakınlarını kaybeden dört kişinin, Ontario Eyalet Yüksek Mahkemesine açtıkları davada karar çıktı.

İran yönetimi dava eden Yüksek Mahkeme, kararında Ukrayna yolcu uçağının düşürülmesinin terörist bir faaliyet olduğuna karar verdi.

Mahkemenin aldığı kararda, İran İslam Cumhuriyeti, İran Silahlı Kuvvetleri, İran Devrim Muhafızları Ordusu, İran’ın dini lideri Muhammed Ali Hamaney, Mohammed-Hossein Afshordi, Hossein Salami, Seyyed Abdolrahim Mousavi ve Amir Ali Hajizadeh işlenen terör eyleminden sorumlu tutuldu.

Ayrıca olayla ilgili mahkemeye dava açan Mehrzad Zarei ise açıklamasın, "Hamaney, ilk kez terör suçundan mahkum edildi. Bu davayı, yakınlarını kaybeden dört kişi birlikte açtık. Bu ilk adımdı, kazandık. Şimdi hukuki sürecin tamamlanmasının ardından İran’a karşı 1 milyar dolarlık tazminat davası açacağız" sözlerine yer verdi.