image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova arasındaki gerilime dikkat çeken Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, ülkesinin, Rusya'ya Ukrayna'ya saldırması durumunda ciddi yaptırımlar uygulama konusunda ABD ve Avrupa Birliğine (AB) destek vereceğini dile getirdi.

Kanada Dışişleri Bakanı Joly, Ukrayna ve Fransa'dan sonra ziyaret ettiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir araya gelerek Rusya'ya uyarıda bulundu.

Josep Borrell ile yapılan görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Joly Rusya'ya gerilimi düşürme çağrısını yeniledi.

Dışişleri Bakanı Joly açıklamasında, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması durumunda ülkesinin ciddi yaptırımlar uygulama konusunda müttefiklerine katılacağını ifade etti.

Ayrıca Bakan Joly açıklamalarında, "Kısa süre önce başlatılan diplomatik süreç, Rusya'ya anlamlı diyalog ya da ciddi maliyetler olmak üzere iki seçenek sunuyor" diyerek, AB'nin yaptırımlar yoluyla caydırıcılığını takdir ettiklerini, Kanada'nın finansal sektör açısından ek tedbirler almaya hazır olduğunu belirtti.