image

PeyamaKurd - Rusya-Ukrayna savaşı ile beraber Batılı ülkelerin savunmaya yönelik bütçelerini esnekleştirdiği gözlemlendi.

Kanada yönetimi, dünyadaki son gelişmeler çerçevesinde hava kuvvetlerinin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak üzere 88 adet F-35 uçağı alacağını açıkladı.

88 adet F-35 savaş uçağı için 19 milyar dolar bütçe ayırdıklarını ifade eden Kanada Ulusal Savunma Bakanı Anita Anand, bunun, ABD savunma devi Lockheed Martin tarafından üretilen savaş uçağı satın alma anlaşmasının resmi olarak yapıldığı anlamına gelmediğini ifade etti.

Martin ile müzakerelerin durması ya da olumsuz sonuçlanması halinde, Gripen avcı uçağı alımı için İsveç şirketi Saab ile görüşmeleri başlatma seçeneğine sahip olduklarını anlatan Bakan Anand, anlaşma sağlanması halinde ilk F-35 savaş uçağının 2025 ve son uçağın da 2032 yılında teslim edileceğini bildirdi.

Anand ile ortak basın toplantısına katılan Kanada Ulusal Tedarik Bakanı Filomena Tassi ise bu satın alımın, son 30 yıldır Kanada Hava Kuvvetlerine yapılan en önemli yatırım olacağını söyledi.