image

PeyamaKurd - Ukrayna'daki toplu mezarlara dair Kanada'dan Rusya'ya ağır suçlama geldi. Açıklamada bulunan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ukrayna'da bulunan toplu mezarların Rusya'nın işlediği savaş suçlarının kanıtı olduğunu ifade ederek, Rusya'nın bu konuda hesap vermesi gerektiğini ifade etti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kraliçesi II. Elizabeth için yarın yapılacak olan cenaze törenine katılmak üzere İngiltere'nin başkenti Londra'ya İngiltere Başbakanı Liz Truss ile bir araya gelmesinin ardından gazetecilere konuştu. 

Başbakan Trudeae açıklamasında, Truss ile yaptığı görüşmede ana gündem maddesinin Rusya'nın Ukrayna'yı işgali olduğunu aktararak, "Açıkçası İngiltere ve Kanada, Ukrayna'yı desteklemek ve Rusya'nın yasadışı eylemlerine karşı çıkmak konusunda en güçlü ülkelerden ikisi oldu" mesajında bulundu.

Kanada Başbakanı açıklamasında, Rusya'nın Ukrayna'daki eylemlerinin açıkça savaş suçlarını içerdiğini belirterek, Bucha'da ve Ukrayna tarafından geri alınan topraklarda bulunan toplu mezarların Rusya'nın işlediği savaş suçlarının kanıtı olduğunu belirtti.

Ayrıca Justin Trudeau, "Uygun bir soruşturma ve şeffaflık olmalı. Vladimir Putin, destekçileri ve Rus ordusunun Ukrayna'da yaptıkları ve işlemeye devam ettikleri vahşetlerin hesabı sorulmalı" mesajında bulundu.