image

PeyamaKurd - Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, partisinin Diyarbakır il kongresinde yaptığı konuşmada “Kürt meselesi” ve Kürt illerinde yaşanan kayyum sorunu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında “Kürt Meselesi gündemimizde önemli yer tutuyor” diyen Karamollaoğlu, Kürt kentlerine seçilmişlerin yerine atanan kayyumlara da tepkisini dile getirdi.

Karamollaoğlu kayyumlarla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bir yerde seçim olacak diyeceksiniz ama o seçimin arkasından hiçbir hukuki dayanak olmadan o seçimi iptal edeceksin ve kayyumlarla yöneteceksin. Eğer o suç varsa seçimi iptal eder yeni seçime gidersin. ‘Ben bir yeri beş yıl kayyumla idare ederim’ diyemezsin. Yanlış yaparsın. Eğer bunu yaparsan o seçimde oy kullananları alenen karşına alır ve sana karşı olan muhalefeti büyütürsün.”

“Ülkenin önemli meselelerinin başında Kürt meselesi geliyor”

Saadet Partisi lideri konuşmasının önemli bir bölümünü “Kürt meselesine” ayırdı.

Temel Karamollaoğlu, bu meselenin çözümü için öncelikle zihniyet değişikliğine ve adalete ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Bir ülkede bir zihniyet değişikliğinin başlangıcı parti liderlerinin, siyasilerin dillerine hakim olmasından başlar. Siz eğer karşınızdakine hain derseniz bir müzakere ortamı kalmaz. İnsanlar fikirlerinde, düşüncelerinde, inançlarında serbesttir. Bu özgürlüklerde adalet ile teminat altına alınır. Bu bizim inancımızın temelidir” dedi.