image

PeyamaKurd -Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçtiğimiz günlerde yaptığı görüşme hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Karamollaoğlu, Erdoğan'ın Cumhur İttifakı'na ortak olmayı teklif ettiğini, ancak bunu kabul etmediklerini açıkladı. Erdoğan'ın 'Biz beraber olmalıyız' dediğini belirten Karamollaoğlu, "Denetlenmeyen bir başkanlık sistemine destek vermemiz mümkün değil, dedik” diye konuştu.

Karamollaoğlu, son günlerde AKP ve MHP içerisinde de tartışma konusu olan yüzde 50+1 konusu hakkında da açıklamada bulundu. Saadet Partisi lideri, Erdoğan’ın getirmiş olduğu bu sisteme şimdi neden karşı çıktığı sorusuna şu şekilde karşılık verdi:

“Erdoğan, şimdi görüyor ki kendisine destek verenlerin sayısı azalıyor. O zaman bu 50+1 problem çıkarıyor, bundan dolayı da diyor ki ‘En fazla oyu alan şahıs kim ise o cumhurbaşkanı olabilmeliydi’, söylediği bu. Alternatifler şu olur, seçime gidersiniz, seçimde 3-5 aday çıkar, bunların hiçbiri yüzde 50'yi geçemez ama sona kalan iki kişi içinde bir tercihte bulunulur, kim daha fazla oy almışsa o seçilmiş olur. Bunların hepsine rıza gösterilebilir ama esas mesele cumhurbaşkanı kim olursa olsun denetlenebilmelidir, sorguya çekilebilmelidir, hesap verebilmelidir.”

Karamollaoğlu, “Erdoğan’ın size ittifak teklif ettiği ama kabul etmediğiniz iddiası dile getirildi. Bu doğru mu?” soruna ise şu yanıtı verdi:

“Biz beraber olmalıyız, dedi kendisi. Ben de dedim ki; ‘Bizim itirazımız sistemin denetlemez olmasından. Denetlenmeyen bir sistemin içinde bulunmayı biz arzu etmeyiz.’ Geçen sefer de böyle oldu, Başkanlık Sistemi referandumundan önce konuştuk, ‘Denetlenmeyen bir başkanlık sistemine destek vermemiz mümkün değil’ dedik.”