image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile önceki gün bir görüşme gerçekleştiren Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, yaşanan koltuk krizi ve Cumhur İttifakı hakkında açıklama yaptı.

Görüşmede Saadet Partisi’nin Cumhur İttifakı’nda yer almasına dönük bir konunun gündeme gelmediğini belirten Karamollaoğlu, “Prensip itibariyle Cumhur İttifakı içinde bu sistemi benimseyen bir tutumun içine giremeyiz. Geçmişte de söyledim, şimdi de söylüyorum” dedi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanlığı Sistemi konusunun da ele alındığı görüşmede Karamollaoğlu "İttifaklar gündeme geldi mi" sorusunu şöyle yanıtladı:

“Elbetteki gündeme geldi. Sayın Cumhurbaşkanı bizden destek olmamızı istedi. Ben de yönetim anlamında Başkanlık sistemine temelden karşı olmadığımızı söyledim. Ancak denetim ve denge mekanizmalarının olmasını istiyoruz dedim. Amerika’da da başkanlık sistemi var ama denge ve denetleme sistemleri de güçlü dedim. Sayın Cumhurbaşkanı da yüzde 50 artı 1, orada bir sıkıntı var ama siyasi istikrar açısından başkanlık sistemini yararlı görüyoruz dedi. Biz prensip olarak sistem konusunu önemsiyoruz. Onu ifade ettim. Ben zaten daha önce de açıklamıştım. İttifak meselesi gündemde olmadığı için şimdiden o konuda çok konuşmayı doğru bulmuyoruz.”

“Erdoğan biraz mesafeli oturalım, dedi”

Erdoğan ile görüşmesinde yaşanan koltuk krizi hakkında da açıklama yapan Karamollaoğlu, "Cumhurbaşkanlığına giderken PCR testi yaptırmadım. PCR testi yaptırmayınca da anlaşılan orada sıkıntı oluyor. Cumhurbaşkanı kendi ifadesiyle, 'Biraz mesafeli oturalım' dedi. O kadar." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, görüşme esnasında elini sıktığı Karamollaoğlu'nu yanındaki tekli koltuk yerine biraz daha uzakta bulunan üçlü koltuğa yönlendirmesi tepkilere neden olmuştu. Ayrıca yayınlanan videoda Saadet Partisi liderinin "Böyle mi geçeyim?" diye sorduğu duyulmuştu.