image

PeyamaKurd - Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile bir araya gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlenen basın toplantısında ‘PYD’ hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Karamollaoğlu açıklamasında, “PYD’nin Suriye’den kopmadan bir yapıya bürünmesi düşünülüyor. Bu belki Türkiye’deki terör hadiselerinin azalmasına katkı sağlayabilir. Böyle birşey olursa bunu müspet karşılarız” ifadesini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, beraberindeki heyetle birlikte Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu Saadet Partisi Genel Merkez Binası'nda ziyaret etti.

Görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan iki lider, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi ve Irak ile yapacağı olası bir sınır ötesi harekat ve PYD hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“PYD’nin Suriye’den kopmadan bir yapıya dönüşmesi planlanıyor”

Karamollaoğlu kendisine yöneltilen, “Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Bağdat ve Erbil ziyaretlerinden sonra yaptığı açıklamada Irak Kürdistan Bölgesi ile yakın zamanda PKK’ya yönelik bir operasyon başlatılacağı yönünde sinyal vermişti. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konu hakkında konuştu. Sizin muhalefet olarak Ankara ve Erbil hükumetleri arasında bu bağlamda bir ortaklığa yaklaşımınız nedir?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Aslında bu biraz da beklenen bir gelişme gibi geliyor bana. Amerika Birleşik Devletleri Ortadoğu’daki politikasını yeniden şekillendirme yoluna gidecek. Yeni hükumet ABD’de nasıl bir politika izler bilmiyorum ama PKK ve PYD’yi orada birlikte mütalaa etme, o bölgede kendi hakimiyetlerini sağlayabilmek için yeni bir oluşuma gidiyorlar şeklinde bir izlenim var. Yani bu belki Irak üzerinden Suriye’ye, PYD bölgesine kayacak. Orada PYD’nin daha güçlü olması ama Suriye’den de kopmadan bir yapıya bürünmesi düşünülüyor gibi. Bu belki Türkiye’deki terör hadiselerinin azalmasına biraz daha katkı sağlayabilir. Böyle bir şey olursa bunu müspet karşılarız.”

Karamollaoğlu konuyla ilgili olarak açıklamasına “Ama PYD’nin Ortadoğu’da giderek, Suriye’nin içinde daha da etkili müstakil bir güç haline gelebilmesi de dikkatle izlenmesi icap eden bir konudur diye düşünüyorum” ifadelerini ekledi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise, Türkiye’nin hem Erbil hem de Bağdat ile görüşmek zorunda olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Aksi halde bir ülkenin tek başına terör gibi bölgesel hatta uluslararası nitelik taşıyan bir sorunu çözmesi mümkün değil. Kendi sınırlarınız içerisindeki teröristlerin peşinden koşup askeri operasyonlar terör sorununu bitirmek mümkün değil. Çok daha kapsamlı bir yaklaşım şart. Biz ülke olarak terörün her türlüsüne karşıyız, biz şiddete karşıyız. Daha önce de ifade ettim, PKK ana kronik bir yapıdır. Bugünün coğrafyasında artık hiçbir ülkenin bu terör örgütüne ve terörist faaliyetlerine destek vermemesi gerekir, topyekün teröre kırmızı çizgi çekmesi gerekir. Bu konuda yapılacak bütün çalışmalar da değerlidir. Ama bu konuyu ilkeli götürmek gerekir. Türkiye’ye yakışan da ilkeli olmasıdır.”