image

PeyamaKurd - Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, erken seçim ve ittifak iddiaları hakkında dikkat çekici bir açıklama yaptı.

Karamollaoğlu, partisinin Cumhur İttifakı ile ortaklık kuracağı iddiaları üzerinden sorulan, “Diyelim ki şartlar değişti, AKP sizi razı etti, birdenbire Cumhur İttifakı'na girme kararı almanız mümkün mü?” sorusuna şu şekilde karşılık verdi:

“Beni cumhurbaşkanı adayı ilan ederlerse olabilir. Ben bu konuya girmem de derlerse ki 'Abi gel seni cumhurbaşkanı adayı yapalım', o zaman kavgasız dövüşsüz gireriz. Veya 'Başkanlık sistemini değiştirelim' diyebilirler veya bugüne kadar bizim itiraz ettiğimiz bütün hukuksuzlukları ortadan kaldırır, yanlışlarından dönerlerse AK Parti ile ittifak yapabilirim. Dediğim gibi, bunlardan birisinin olması lazım.”

Karamollaoğlu açıklamasının devamında, “Geçmişte de ‘AK Parti bütün yanlışlarından dönerse, AK Parti'yle olabilirim’ dedim. Önce bu sistemi değiştirelim, güvenilir bir cumhurbaşkanı seçelim, ondan sonra da konuları görüşelim” dedi.

“Millet İttifakı artık partici bir yaklaşımla aday belirleyemez”

Karamollaoğlu, Millet İttifakı’nın Tükiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yarıştıracağı adaya ilişkin ise, “Kılıçdaroğlu aday olabilir ancak olduğu takdirde belli kesimlerden bir tepki de gelebilir, Meral Hanım da aday olabilir, ona karşı da başka kesimlerden tepki gelebilir. Milletin teveccühünü alması lazım, artık partici bir yaklaşımla Millet İttifakı bir aday belirleyemez” diye konuştu.

“Erdoğan erken seçime gitmezse aday olamaz”

Karamollaoğlu erken seçime dair ise, Erdoğan’ın anayasaya göre 3’üncü bir seçime giremeyeceğini, bunun tek yolunun erken seçimi getirmek olduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı yeniden aday olmak istiyor. Bunun en önemli şartı bugünkü durumda erken seçime gitmek, bu yapılmazsa aday olamıyor. Bundan sonra söylemek zorunda kalacak. Çünkü aday olmak istiyorsa, erken seçimden başka çözümü yok. Erken seçim dediğiniz zaman, seçim tarihinden bir ay önce yapılan seçim de erken seçimdir. Bu da 2022 yılının sonu gibi görünüyor. Bu tarih neden önemli, çünkü Seçim Kanunu'nda değişiklik yapmak istiyorlar, bu değişikliğin yürürlüğe girebilmesi için Anayasa'ya göre üzerinden en az bir yıl geçmiş olması lazım.”

Karamollaoğlu’ndan HDP’ye: Siyasette tehdit olmaz

Karamollaoğlu, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın muhalefeti iktidara karşı ortak ittifakta buluşmaya çağırdığı yazısına ilişkin de, “HDP'nin de toplumun geriye kalanını ciddiye alması lazım derim. Yani alınmadığı takdirde ne yapacaklar? Gidip AK Parti'yi mi destekleyecekler, desteklesinler o zaman. Siyasette tehdit olmaz” diye konuştu.