image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın 20 büyük ABD'li şirketin üst düzey yetkilisiyle görüşecek. Söz konusu görüşme öncesi Reuters'a konuşan kaynaklar, bu görüşmenin hazirandaki Biden-Erdoğan görüşmesi öncesi kritik olduğunu dile getirdi.

İngiliz haber ajansı Reuters, görüşme öncesi Erdoğan’ın planının arka perdesini yazdı. Haber ajansına konuşan üç farklı kaynak, bu görüşmenin haziran ayında gerçekleşmesi planlanan ABD Başkanı Joe Biden ile Erdoğan görüşmesi öncesinde de kritik bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.

26 Mayıs’ta konferans görüşmesi şeklinde gerçekleşecek ve Cumhurbaşkanlığı yatırım ofisi, TOBB ve ABD Odalar Birliği’nin katılacağı toplantı ile ilgili bilgi veren bir kaynak, “Bu görüşme 14 Haziran’da Brüksel’deki NATO Zirvesi sırasında planlanan Biden ve Erdoğan görüşmesi için hazırlandı” dedi.

Reuters’a ismini vermeden açıklama yapan ve sektörden bir yetkili ise, “Bu görüşmenin amacı Biden ile yüz yüze görüşmeden önce ABD’li şirketlerin nabzını yoklamak, ön çalışma yapmak” dedi. Bu yetkili, “Ankara, hem ülke içinde hem de uluslararası arenada Türkiye’nin önemli bir partner olduğunu vermek istiyor” diye konuştu.

Yarın yapılacak olan zirveye Microsoft ve Netflix’ten temsilcilerin katılacağı ifade edilirken, ABD Odalar Birliği Sözcüsü, “Bu görüşme özel olacaktır ve kayıt altına alınmayacaktır. Dolayısıyla bu görüşmeden herhangi bir detay paylaşılmayacaktır” diye belirtti.