image

PeyamaKurd - Kazakistan, Rus vatandaşlarının ülkeye gelmesine ilişkin durumu yakından ele aldıklarını ve ciddi risklerin oluşmasıyla birlikte uluslararası ve ulusal mevzuat çerçevesinde gereken  önlemlerin alınacağını belirtildi.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kazakistan’da bazı vatandaşların Rusya’dan gelenlerin sayısındaki çoğunluğun artmasıyla endişe duyduğu kaydedildi.

Söz konusu açıklamada, “Bu nedenle şuna açıklık getirmekte fayda var: Yabancı uyrukluların Kazakistan Cumhuriyeti’ne giriş ve kalışlarını belirleyen prosedür var. Şu anda tüm ilgili devlet kurumları, bu durum üzerinde sürekli kontrol sağlıyor” ifadelerine yer verildi.

Kazakistan’da yaşayan her yabancı uyruklu vatandaşın, ülkenin göç mevzuatına uymak zorunda olduğu kaydedilen açıklamada, "Devlet, her şeyden üstün olan milli çıkarlarını korumak için yeterli mekanizmaya sahiptir. Çevredeki herhangi bir zor jeopolitik durumda ulusal güvenlik önceliğiyle hareket edeceğimizi belirtmek isteriz" ifade edildi.

Öte yandan, ülkenin altyapısının mevcut göç durumunu zorluk çekmeden atlatması amacıyla hizmet tesislerinin kapasiteleri dahilinde faaliyet gösterdiği belirtildi.

Durumun yakından takip edildiğini vurgulayan açıklamada, “Ciddi riskler oluşması durumunda uluslararası hukuk ve ulusal mevzuat dikkate alınarak uygun önlemler alınacaktır” denildi.