image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, başbakanlık görevine geliş süreciyle ilgili dikkat çekici bir açıklamada bulundu.

Mustafa Kazimi, gündeme ilişkin Arap basınına verdiği demeçte, “Başbakanlığı kabul etmeseydim ülkede bir iç savaş çıkacaktı” dedi.

Irak'taki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kazımi, genel seçimlerin ertelenmesini istemediğini belirterek, seçimlerin belirlenen tarihte yapılacağının altını çizdi.

Irak Başbakanı, Şii Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ın seçimleri boykot kararı ile ilgili, “Sadr’ın kararını anlayışla karşılıyorum ve bu karardan caymasını istiyorum. Ülkede reform yapılması için Irak halkını seçimlere katılamaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Herkesin siyaset ve güvenlik uzmanı Hişam el-Haşimi'nin katillerini bildiğini ancak hepsinin kaçtığını belirten Kazımi, “Bazıları aktivistleri yakalama kararlığımız konusunda şüphesi var, ancak bütün aktivist ve göstericilerin katillerini konusunu araştırmaya devam edeceğiz” dedi.

Kazımi ayrıca, ülkedeki aktivistleri seçimlere katılmaya çağıran ve seçimlere katılım konusunda iyimser olduğunu belirtti.