image

PeyamaKurd - Resmi ziyaret için gittiği başkent Tahran'da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile ekonomik ve bölgesel meseleleri ele alan Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, bölgede istikrar ve sükunet için çalışma konusunda mutabık kaldıklarını aktararak, Yemen'de barış görüşmelerini ve savaşın sona ermesini desteklediklerini belirtti.

Yapılan ziyarete ilişkin İran resmi ajansı IRNA’ya göre, Tahran’daki Sadabad Sarayı’nda gerçekleşen ikili görüşmenin ardından Reisi ve Kazımi ortak basın toplantısı düzenledi.

İbrahim Reisi, Kazımi ve beraberindeki heyetin İran ziyaretini memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Irak ile ilişkilerimiz sıradan ve geleneksel değil derin ve köklüdür. İlişkilerimizi daha da geliştirme arzusundayız" ifadesini kullandı.

Görüşmenin kapsamına ilişkin "Şelemçe ile Basra arasındaki demir yolu bağlantısı görüşüldü ve iki ülke arasındaki finansal ilişkilerin kolaylaştırılması için yeni adımlar atıldı" diyen Reisi, komşu ülkeler arasında en fazla Irak’la yakın ilişkiye sahip olduklarını vurgulayarak, görüşmede ekonomik ilişkilerin de artırılması kararı alındığını belirtti.

"Biz sınır kapılarında da vizeyi kabul ettik"

Bölgedeki gelişmelere değinen Başbakan Kazımi de iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirme konusunda hemfikir olduklarını dile getirdi.

Erbain törenlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Kazımi şu sözlere yer verdi:

"Erbain törenlerine katılmak üzere gelen İranlı ziyaretçilere gerekli kolaylıkları sağlayacak bir çalışmamız var. Belirli sayıda İranlı ziyaretçi sınır kapılarında vize alabilecek. Şimdiye kadar ziyaretçiler havaalanında vize alıyorlardı ama biz sınır kapılarında da vizeyi kabul ettik."