image

PeyamaKurd - AB ve Irak ilişkilerine değinen Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Irak’ın çatışmaları çözmek için diyalog ve barışçıl çözümler benimsemeye devam edeceğini ifade etti.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, başkent Bağdat’ı ziyaret eden Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis ile bugün bir görüşme yaptı.

Kazımi görüşmede, Avrupa Birliği’nin (AB) Irak’ı terörün finansmanı ve kara para aklama yüksek riskli ülkeler listesinden çıkarma kararı ışığında, özellikle ekonomik ve yatırım alanında Litvanya ile iyi ilişkileri kurmayı beklediklerini kaydetti.

Başbakan Kazımi, Irak’ın yasadışı göç sorununu çözmek için attığı adımlar için Litvanya hükümetine teşekkür ederek, iki ülke arasındaki işbirliği seviyesini yükseltmeyi sabırsızlıkla beklediklerini de vurguladı.

Ayrıca görüşme ile ilgili Irak hükümetinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede bölgesel ve uluslararası gelişmelerin yanı sıra terörle mücadele, organize suçlar, eğitim sektörü ve kurumsal yapılanma başta olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği konuları ele alındı.

Görüşmede ayrıca, AB sınırlarında mahsur kalan Iraklıların acılarını uluslararası ve insancıl yasaları dikkate alarak hafifletme yolları da tartışıldı.