image

PeyamaKurd - ABD, Kerkük’te askeri üslerine saldırı hazırlığındaki Haşdi Şabi güçlerine ait bir konvoyu bombaladı.

Dubiz ilçesi kırsalında gerçekleşti ve 5 milisin öldüğü ifade edildi. Diğer yandan Irak ordusu da Kerkük’te terör örgütü IŞİD’e ait mevzileri bombaladı.

Reuters’in Irak güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Kerkük'ün kuzeyinde, ülkedeki ABD kuvvetlerine füze fırlatmaya hazırlanan İran bağlantılı Haşdi Şabi milislerine ait bir konvon ABD uçaklarınca vurulduğunu duyurdu.

Dubiz İlçe Sağlık Müdürlüğü, olay yerine sağlık ekiplerinin gönderildiğini ancak hayatını kaybedenlerin cenazelerinin bilinmeyen bir yere götürüldüğünü açıkladı.

Bu sabah saatlerinde ABD’li yetkililer, Rojava’nın Rumelan bölgesindeki üslerine roketlerle saldırı gerçekleştiğini ve herhangi bir can kaybının yaşanmadığını açıklamıştı.

İslami Direniş doğruladı

Öte yandan Irak'taki İslami Direniş örgütü, güçlerine ait bir konvoya yönelik saldırının ABD tarafından gerçekleştiğini doğruladı.

Yapılan açıklamada hava saldırısında 5 üyelerinin öldürüldüğü kaydedildi.

Irak’taki Şii milislerin bir araya gelerek oluşturduğu örgütten yapılan açıklamada, "Filistin halkını desteklemek ve şehitlerin intikamını almak için önümüzdeki hafta düşmanlarımıza karşı yeni bir atağa geçeceğiz” denilmişti. 

Irak ordusundan IŞİD’e bombardıman

Diğer yandan rak ordusu, Kerkük’ün Dakuk ilçesi ile Pirde kasabasında düzenlenen hava operasyonlarında IŞİD mevzilerini hedef aldı.

Irak güvenli kaynakları operasyonun iki ayrı bölgede eş zamanlı gerçekleştiğini söyledi.