image

PeyamaKurd - Kerkük’teki Kürt çiftçiler, ithal Arapların bölgedeki işgal girişimine karşı harekete geçerek, Irak hükümetinin eliyle gerçekleşen işgal girişimine izin vermeyeceklerini duyurdu.

Edinilen bilgilere göre Kerkük’ün Sergeran nahiyesinde ithal Arapların Kürtlere ait tarım arazilerini işgal girişimi köylülerin direnişiyle püskürtüldü.

Irak Tarım  Bakanlığına bağlı bir heyetin Şii milisler ve güvenlik güçleri ile birlikte bölgeye giderek işgalin başka bir planla hayata geçirmeye çalıştığı öğrenildi. Kürt çiftçiler bu girişimin de diğer işgal girişimleri planın bir devamı olduğunu ve buna izin vermeyeceklerini söylüyorlar.

Irak heyeti bölgeye giderek arazi incelemesi ve ölçümler yaptı!

Irak Tarım  Bakanlığına bağlı bir heyetin Kerkük’ün Sergeran nahiyesine bağlı Pelkan köyüne giderek 100 dönüm tarım arazisinde incelemeler ve ölçümler yaptığı kaydedildi.

Bu girişimi işgal olarak gören Kürt çiftçiler ise, daha önce ithal Araplarının başaramadığını bu yolla gerçekleştirmek istediklerini belirttiler. Kürt çiftçiler, “16 Ekim ihaneti sonrası Sergerana bağlı Pelkan köyündeki arazilerimizi işgal etmeye başladılar. Bugün tarım bakanlığından bir heyet güvenlik güçleri ve Şii milislerle birlikte Kürt çiftçilerinin Gabale köyündeki 100 dönümlük tarım arazisini ölçmek için bölgeleye gelecekler. Daha öncesinde ithal Arapların işgal girişimini boşa çıkarttık. İşgal başarılı olmadığı için şimdi de bu şekilde arazilerimizi işgal etmeyi planlıyorlar” diyor.