image

PeyamaKurd - Ukrayna'nın AB üyeliği ile ilgili süreci devam ederken Rusya'dan konuya ilişkin bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın AB üyeliğinin zararsız olacağı konusunda ciddi şüpheleri bulunduğunu ifade etti.

"En önemlisi Kiev ile AB arasındaki bir sorun olması"

Rus medyasında yer alan haberlere göre, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'deki Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası basın toplantısı düzenleyen Lavrov şu sözlere yer verdi:

"Ukrayna, AB üyesi olma arzusunu her zaman vurgulamaya çalışıyor. (Ukrayna Dışişleri Bakanı) Dmitriy Kuleba, burada AB'nin hemen bugün 'evet' veya 'hayır' cevabı vermesi gerektiğini söyledi.

En önemlisi, bunun Kiev ile AB arasındaki bir sorun olması. Fakat Kiev'in bu isteğinin zararsız olacağıyla ilgili ciddi şüpheler var. AB'nin yapıcı ve ekonomik bir platformdan saldırgan bir askeri aktöre dönüşmesi dikkate alındığında, bu bir gerçek."

Nükleer silahtan vazgeçme tartışmalarına yanıt!

Bakan Lavrov açıklamasında, AB'nin NATO'nun izinden ilerlemeye çalıştığını kaydederek, böylece AB'nin NATO'yla birleşme istediğini birleşme ve filen onun uzantısı olarak işlev görme istediğini doğruladığını dile getirdi.

Ayrıca açıklamasının devamında Ukrayna yönetiminin kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda nükleer silahtan vazgeçmelerinin bir hata olduğunu söylediklerini anımsatan Lavrov, fakat buna Kiev'in Moskova'yla görüşmelerde NATO dışından ve diğer askeri siyasi bloklar dışından güvenlik garantileri alınması halinde blok dışı ve tarafsız bir statü almaya hazır olduğunu belirttiğine vurgu yaptı.