image

PeyamaKurd - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Osman Kavala kararına ilişkin değerlendirmesinin hatırlatılması üzerine, “Bu açıklama Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin itibarına darbe vuran bir açıklamadır” dedi.

Erdoğan Ukrayna ziyareti öncesi bugün düzenlediği basın toplantısında, HDP’li vekiller ve iş insanı Osman Kavala kararları ile gündeme gelen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) hakkında “Bizim mahkeme kararımızı tanımayanı biz de tanımayız” ifadesini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın söz konusu ifadelerine tepki gösterdi. CHP lideri açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu açıklama Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin itibarına darbe vuran bir açıklamadır. Bu açıklama; ‘Bizim ülkemizde anayasa, hukuk, yasalar yok.

Biz uluslararası sözleşmeleri tanımayız. Biz sadece kendi ülkemizi dilediğimiz gibi yönetir ve arzu ettiğimiz mahkemeden arzu ettiğimiz kararı çıkartırız’ anlamına geliyor.

Eğer siz bir anayasa yapmışsanız, anayasada düzenlemeler varsa o anayasaya göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyacaksınız.

Siz, ‘Bunu zorunlu olarak bütün yargının uygulaması gerekiyor’ demeliyken, ‘Hayır, biz bunlara uymayacağız’ demeniz, ‘Bizim ülkemizde otoriter yönetim var; ben ülkemi istediğim gibi yönetirim. Siz ne derseniz deyin’ anlamı çıkar.”

CHP lider açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü:

“420,2Bunu kimsenin unutmaması lazım. Söyleyen kişinin de unutmaması lazım. Bu ülkede demokrasinin olmadığını biz biliyoruz.

Ama demokrasinin olmadığını Erdoğan bütün dünyaya ilan etti. Bu da bizim açımızdan son derece kritik bir süreç.”