image

PeyamaKurd - Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın "süreç demokrasi ittifakına doğru evriliyor" sözlerine, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yanıt geldi.

Demirtaş’ın ittifak ile ilgili sözlerini değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Süreç demokrasi ittifakına doğru evriliyor" sözlerine ilişkin “Millet İttifakı'nın özü de zaten bu; demokrasi. Bu açıdan bakıldığında doğru bir teşhis. Bu koşullarda, hep birlikte demokrasiyi savunmamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

T24’e açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Demitaş'ın sözlerini şu şekilde değerlendirdi:

"Biz Türkiye'nin öncelikli sorununun demokrasi sorunu olduğunu her fırsatta söylüyoruz. Bu nedenle 'demokratlar ittifakı' kurulması gerektiğini vurguluyorum. Millet İttifakı'nın özü de zaten bu; demokrasi. Bu açıdan bakıldığında doğru bir teşhis. Bu koşullarda, hep birlikte demokrasiyi savunmamız gerekiyor. Bizim için öncelikle olan demokrasiyi yeniden inşa etmektir. Böyle düşünenlerin de birlikte hareket etmeleri gerekir. Bu sadece siyasi partiler için geçerli değil. Bu sürece, sivil toplum kuruluşlarını, sendikaları, meslek kuruluşlarının da katkısını katmak gerektiğini düşünüyorum.”