image

PeyamaKurd - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HDP'nin Millet İttifakı'na gelmek istemeyeceğini söyledi.  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HDP'nin Millet İttifakı'na gelmek istemeyeceğini ileri sürerek kendi ittifaklarının tutarlı ve büyük anlamda görüş bildiğinde olduklarını söyledi

Kılıçdaroğlu, TV100'de canlı yayında Kerem Kırçuval'ın gündeme dair sorularını yanıtlıyor.

"İttifakın cumhurbaşkanı adayı tarifi"

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı sorusununa yanıt veren Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: 

"Aslında yaptığım tanım sağduyulu insanların kabul edeceği bir tanım. Cumhurbaşkanının 84 milyonu kucaklaması, insanların inançlarına saygı duyması, günün 24 saati konuşmaması lazım. Cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır. Siyasi partiler arasında çıkan tartışmaları çözer, TBMM'nin açılışını yapar ve o açılışta herkesi kucaklayan konuşmalar yapar. Ülkenin adaletle yönetilmesini sağlar, cumhurbaşkanı dediğiniz budur.

Bu ben miyim bir başkası mı bilmem, ancak cumhurbaşkanı dediğiniz böyle olmalıdır. Cumhurbaşkanının toplumu kucaklayan ve egosu olmayan biri olması lazım. Cumhurbaşkanının gücü yönetebilmesi lazım."

"İyi Parti ve çıkan farklı sesler"

"Millet İttifakı'nda bir çatlak yok. Milletvekilleri elbette kendi görüşlerini söyler, biz saygı duyarız. Kimse kimseye mahkum ve mecbur değildir, bunu ortaya koymalıyız. İttifakı oluşturan bileşenler özgür iradeleriyle hareket eder. Kendi özgür irademizle ülkeye adaleti getirelim, parlamenter sisteme dönelim, hukukun üstünlüğünü sağlayalım amaçlarıyla bir araya geldik. Tüm partilerin kendi iç tüzüğü var ama ülkemizde bozulan dengeler var.

Bütün bu dengeleri yeniden inşa edebilmemiz lazım, biz bu çıkışları demokrasi çerçevesinde değerlendiriyoruz. Önemli olan Genel Başkanların konuşmasıdır, biz Genel Başkanlar olarak gayet rahat konuşabiliyoruz bu da bizim açımızdan çok önemli." 

"HDP- Millet ittifakı"

"HDP, Millet İttifakı'na gelmek istemez."

"Parlamenter sistem"

"Güçlendirilmiş parlamenter sistem metninde Cumhurbaşkanı'nın görevleri de var. Henüz ortada ittifak oluşturacak bir süreç de yok. Seçim kararı alındıktan sonra ortaya çıkacak bir tablo. Bütün bu çalışmalardan sonra Millet İttifakına evrilebilir."