image

PeyamaKurd - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı bir programda, Roboski ve Şenyaşar ailesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

CHP lideri “helalleşme” çıkışının üzerinden kendisine yapılan eleştirilere yanıt vererek, CHP'ye mesafeli kesimler ile yaptığı toplantıların sonunda pek çok kişinin "helalleşmemiz lazım" şeklinde güzel temennilerde bulunduklarını aktardı.

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin "Siz 28 Şubat'ı da Roboski'yi de üstleniyorsunuz. Sanki böyle bir algı var” ifadeleri üzerine şunları söyledi:

“Hayır üstlenmiyoruz. Bazı yazarlar yazıyor, biz iktidar değiliz ki böyle bir şey yok ama o olaylarda mağdur olanlar var. Roboski'de milletvekili arkadaşlar gittiler mükemmel bir rapor hazırladılar. Onlarla diyaloglarımız hala devam ediyor. Ama orada bir mağduriyet var mı? Mağduriyet var. Şimdi bazı çevrelerden 'CHP böyle bir şeyin içinde yoktu ki. Niçin bunu üstleniyorsun' şeklinde... Bu bir üstlenme olayı değil aslında, bu bir hak ihlalleri demetinin Türkiye'ye getirdiği açmaz ve bu açmazdan Türkiye'nin çıkmasını istiyoruz.”

Şenyaşar ailesinin davasını Meclis’e taşıyacağız!

Kılıçdaroğlu, eşi ve çocukları öldürülen Suruçlu Emine Şenyaşar’a ilişkin de konuştu.

CHP lideri, "Eşi ve çocukları öldürülen kadın, galiba yanlış hatırlamıyorsam Suruç'taydı. Kadının hala elinde adaletle orada beklemesi. Kadıncağız Türkçe de bilmiyor. Avukatı bana tercüme etti, büyük sıkıntılar var. Gerçekten bir çocuğu hala kaç aydır hapiste ve tek başına bir odada kalıyor. Ya insanın biraz vicdanı sızlar” dedi.

Bu süreçte birçok savcı değiştiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Siyasetin acımasızlığı orada. Haksızlık görüyorsunuz, haksızlığın kimler tarafından yapıldığını biliyorsunuz ama onun siyasi gücü var ve o siyasi güç yargıyı, savcıyı teslim alıyor ve adaleti sağlamıyor. O kadıncağız orada adalet arıyor" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bu konu için genel başkan yardımcılarından birini görevlendirdiğini ve savcıyla görüşüldüğünü belirterek, gelecek günlerde bunu parlamentoya getireceklerini söyledi.