image

PeyamaKurd - Türkiye’de 31 Mart sonrası seçimde Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasını almasının ardından yaptığı ilk basın toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu YSK'nın KHK'lı belediye başkanlarına ilişkin kararını eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, YSK'ya yönelik yaptığı açıklamada, "Bunların seçime girmelerine siz izin verdiniz. Seçimi kazananlara sizin mazbatalarını teslim etmeniz gerekir. Mazbatalar verilirse Türkiye bir demokrasi ayıbından kurtulmuş olacaktır” ifadesini kullandı.

Mazbataların verilmemesini insan haklarına, demokrasiye ve hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu, KHK ile ihraç edilen kişilerin yargı sürecinin henüz tamamlanmadığına vurgu yaptı.

Kanun Hükmünde Kararname ile mazbatası verilmeye başkanlara ilişkin eleştiri de bulunan Kılıçdaroğlu, "Eğer biz demokrasiyi savunuyorsak sadece kendimiz için değil, bizim gibi düşünmeyen, bizden farklı olan insanlar için de demokrasiyi, hakkı, hukuku ve adaleti savunmak zorundayız” sözlerine yer verdi.