image

PeyamaKurd - Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını artırdığını dile getiren ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, söz konusu Putin’in işgale henüz nihai karar verdiğine inanmadıklarını dile getirdi.

Günlük basın toplantısında Kiev-Moskova krizine değinen Sözcü Kirby, Rusya’nın son 24 saat içinde bile Ukrayna sınırına yakın bölgelerde ve Belarus’taki askeri varlığını artırdığını ifade etti.

Sözcü Kirbu, güneyde de bazı hareketliliklerin söz konusu olduğunu dile getirerek, Rusya’nın Karadeniz’deki donanmasına da bazı tatbikatlar yaptırdığını vurguladı.

Kirby, spesifik birlik hareketlerine dair bilgilere girmeyeceğini ancak Rus ordusunun harbe hazırlığını artırdığını ve Putin’e muhtemel bir saldırı için daha fazla seçenek sağlamak üzere faaliyet gösterdiğini ifade etti.

Ayrıca açıklamasının devamında halen diplomasi için yer olduğuna dikkati çeken Kirby, bir soru üzerine “Halen (işgal için) nihai karar verildiğine inanmıyoruz” diyerek, saldırının yine de herhangi bir uyarı olmaksızın her gün başlayabileceğini defalarca farklı kurumlardan duyurduklarını belirtti.