image

PeyamaKurd - Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon Güçlerine ait bir konvoyun, Kürdistan Bölgesi sınırından geçerek Rojava’da bulunan üslerine doğru hareket ettiğini aktardı.

SOHR kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, 20 kamyondan oluşan askeri ekipman Tanf sınır kapısından Haseke ve Deyrezor’daki üslere doğru yola çıktı.

Öte yandan SOHR istatistiklerine göre, Uluslararası Koalisyon tarafından 1 Ocak 2021 ile 24 Mart 2021 tarihleri arasında, ağır silahlar ve zırhlı araçlar dahil olmak üzere Kürdistan Bölgesi’nden Rojava’ya 685 araç ve kamyon getirildi.

“Koalisyon’un reddettiği yeni askeri üs çalışmaları devam ediyor”

Öte yandan SOHR, Koalisyon’un Haseke kırsalında bulunan Ayn Diwar bölgesinde Irak-Suriye-Türkiye sınır üçgenindeki askeri üs kurma çalışmalarının devam ettiğini bir kez daha gündeme taşıdı.

Koalisyon ve ABD tarafından daha önce bu iddialar reddedilse de SOHR kaynakları askeri üs kurma çalışmalarının devam ettiğini söylüyor.

Koalisyon güçleri Ayn Diwar’a nakledilen ekipmanın tamamen gıda tedarikli olduğunu iddia etsede SOHR kaynakları bunu reddederek giden araçların tamamen askeri teçhizatla dolu olduğunu belirtiyor.