image

PeyamaKurd - Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), IŞİD’in Rojava’daki etkinliği ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile birlikte hareket eden ABD öncüllüğündeki Uluslararası Koalisyon’un bölgeye yaptığı askeri takviyelere ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporda, mayıs ayında gerçekleşen askeri takviyenin nisan ayına oranla düştüğünü belirten SOHR, Kürdistan Bölgesi üzerinden Rojava’ya bu ay içinde askeri ve lojistik 125 kamyon ve zırhlı aracın geçtiğini belirtti.

Bu askeri takviyenin 5, 9 ve 13 Mayıs olmak üzere farklı zamanlarda gerçekleştiği kaydedildi.

Öte yandan rapora göre mayıs ayı boyunca Koalisyon’un Haseke’de farklı bölgelerde çoğu kez askeri devriye gerçekleştirdiği ifade edildi.

DSG ile IŞİD’e karşı yapılan ortak operasyonlara da yer verilen raporda 32 IŞİD üyesinin yakalandığı belirtildi.

Uluslararası Koalisyon’un Mart 2019'da IŞİD'in yenilgisini açıklamasına rağmen, IŞİD'in hala aktif olduğunu belirten SOHR raporu, IŞİD’in Suriye genelinde askeri operasyonlar başlatabildiğini ve korkunç suçlar işleyebildiğini belirtti.

Öte yandan SOHR, IŞİD’in siviller, koalisyon üyeleri ve DSG’lilere yönelik düzenlediği suikastlara de dikkat çekti. Buna göre Deyrizor, Haseke, Rakka ve Minbic’te 18’i çocuk ve 13’ü kadın olmak üzere 262 sivil bu suikastlarda hayatını kaybetti. Uluslararası Koalisyonun 4 üyesinin de benzer şekilde hayatını kaybettiği belirtilen raporda ayrıca 487 DSG savaşçısının da suikast sonucu öldürüldüğü bildirildi.