image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’e karşı operasyonlarının büyük bölümünü durdurduklarını dile getiren Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins, “Koalisyon operasyonlarının büyük bölümünü durdurdu. Söz konusu bölgeler de Irak’taki üslerimizin bulunduğu bölgelerin dışındadır” ifadesini kullandı. 

Myles Caggins, operasyonlarla ilgili Kürdistan basınına yaptığı açıklamada, “Irak’ta birer müttefik olarak halen çalışıyoruz. Suriye’de de Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile IŞİD’lilere karşı operasyonlarımızı sürdürüyoruz” dedi. 

“Bazı bölgeler için yardım talep edilmedi...” 

IŞİD’e yapılan operasyonların kısmi olarak durdurulduğunu belirten Myles Caggins şunları dile getirdi: 

“Irak’ta nasıl olaylar ortaya çıkıyor. Şu anda Irak’taki bir askeri üsden sizinle görüşüyoruz. Burada koalisyon güçleri bulunuyor. Operasyonları koordine ettiğimiz bir merkezimiz var. Bağdat, Enbar, Salahaddin ve diğer kentlerde IŞİD’e karşı omuz omuza verdiğimiz mücadeleye yönelik istişareler ve değerlendirmelerde bulunuyoruz. 

Bazı bölgeler için bizden yardım talep edilmedi. Ancak onların IŞİD’e yönelik mücadelesini sürdürmelerinden memnunuz. Iraklılar geçen yılın sonunda elde ettikleri başarılarını duyurdu. Bu da Qaraçox Dağı’nda IŞİD teröristlerine yönelik operasyonların sürdüğü döneme denk geldi. Ayrıca Ninova Ovası ve Enbar’ın kırsal alanında da gerçekleşen operasyonlarda büyük başarılar elde edildi.”