image

PeyamaKurd - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme dair konuştu.

Koçyiğit, Meclis’in 20 milyon Kürt’ün ve diğer halkların anadil hakkını koruması gibi bir sorumluluğu olduğunu dile getirdi.

“Bu bir hak ihlalidir”

Gülistan Kılıç Koçyiğit şöyle devam etti:

“Türkiye’de Kürtçe seçmeli ders olarak Çözüm Sürecinde müfredata yerleştirildi. AKP bunu bir lütuf gibi ifade ediyor. Ancak Kürtçenin seçmeli olmasının aslında yürüyen mücadele ile bağını görmek gerekiyor.

Birincisi bu. İkincisi; bu ülkede yaşayan Kürt halkının anadili seçmeli dil olamaz. Bir dili seçmeli dil olarak ancak bir yabancı dil olursa seçebilirsiniz. İngilizceyi ikinci bir dil olarak öğrenmek için seçebiliriz. Almancayı, Fransızcayı seçebiliriz ama kendi anadilimizi seçemeyiz.

Çünkü bizim anadilimiz zaten. Anadilimizi seçmeli bir dil olarak seçmek zorunda kalmak en temel hak ihlalidir. O nedenle DEM Parti olarak, anadilinde eğitim ve anadilinde kamusal hizmet temel talebimizi yineliyoruz.”

“Öcalan’ın özgürlüğü ile Kürt sorununun çözümü için yürüyoruz”

1 Şubat’ta 2 koldan başlattıkları “Özgürlük Yürüyüşü”nün 12’nci gününde devam ettiğini aktaran Koçyiğit şöyle devam etti:

“Niye yürüyor Özgürlük Yürüyüşçüleri? 21 Mart 2021’den beri, yani 1059 gündür İmralı’da mutlak tecrit altında olan Sayın Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması, fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun demokratik barışçıl yollardan çözülmesi için bir sürecin başlatılması talebiyle yürüyor.”