image

PeymaKurd - Kolombiya'da silahlı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN), Gustavo Petro'nun ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçilmesinden hemen sonra barış görüşmelerine yeniden başlamaya istekli olduklarını bildirdi.

Gustavo Petro, Güney Amerika ülkesi Kolombiya’da kendisi de eski bir gerilla hareketi mensubu olan ülkenin ilk solcu lideri oldu.Petro, seçim kampanyası boyunca daha önce askıya alınmış barış görüşmelerini yeniden başlatacağını söylemişti.

“Barış süreci devam ediyor”

Reuters'ın aktardığı yazılı açıklamada ELN, "Örgüt aynı zamanda Şubat 2017'de başlayan barış sürecini devam ettirme eğilimini de sürdürüyor" sözlerine yer verdi.

Petro da M-19 gerilla örgütünün eski bir üyesi. Petro 7 Ağustos'ta göreve başlayacak,  ülkenin yeni Cumhurbaşkanı, ELN ile yapılacak barış müzakerelerine ek olarak, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile de 2016 yılında yapılan anlaşmaya uyacağı sözünü verdi.

İnsan kaçırma, gasp, uyuşturucu kaçakçılığını ve yasadışı madencilik faaliyetleriyle suçlanan ELN ile daha önceki hükümetler arasındaki barış görüşmeleri, örgütün radikal duruşu ve yapısı sebebiyle devam etmedi.