image

PeyamaKurd - KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 2023 yılında yapılması hedeflenen Türkiye seçimleri ve HDP’nin alacağı oy oranı hakkında dikkat çekici bir iddiada bulundu.

Ağırdır, Halkların Demokratik Partisi (HDP) bileşenlerinden Yeşil Sol Parti’nin 9. kuruluş yıl dönümü için İstanbul-Kadıköy’de düzenlenen panelde konuştu. Bekir Ağırdır, HDP’nin kendi tabanında yer alan ve ilk kez oy kullanacak seçmenlerle birlikte yüzde 15’i geçebileceğini söyledi.

Ağırdır konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“HDP için bazı araştırmalarda yüzde 10’u geçti mi geçmedi mi tartışılıyor. Benim ise iddiam 15’i de geçebilir. Sadece Türklerden oy alacağı için bile değil. Türkiye’de siyaset, demografik değişimi de izlemiyor. Herkes Z kuşağı peşinde, Z kuşağını anlayalım diye uğraşıyor partiler.

İlk defa seçmen olacak insan sayısına il il baktığınız zaman, görüyorsunuz ki zaten HDP’nin olduğu yerlerde yüzde 25 ile yüzde 30 arasında. Yüzde 15 genel Türkiye toplumundaki karşılığı.

HDP sadece kendi doğal tabanının oyuyla bile, - öyle emanet oy gibi saçmalıklara ben zaten hiç inanmadım da - 15’i yakalayabilir ve geçebilir de.”

Öte yandan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar dün partisinin Mersin mitinginde yaptığı konuşmada, hedeflerinin yüzde 15 ve yukarısı olduğunu belirtmiş, bu oranın altında alırlarsa kendilerini başarısız sayacaklarını kaydetmişti.