image

PeyamaKurd - Biden yönetimine mektup yollayan  ABD'li Demokrat ve Cumhuriyetçi 140 Kongre üyesi, İran ile 'terörle mücadele' ve 'balistik füze' konularının da dahil edildiği 'kapsamlı bir anlaşmaya' varması çağrısında bulundu.

ABD Kongresi'nde Temsilciler Meclisinin 70'i Demokrat, 70'i Cumhuriyetçi 140 üyesi, Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'a gönderdikleri mektupta, İran ile 'kapsamlı bir anlaşma' yapılmasını istedi.

Gönderilen mektupta, Biden yönetiminin, 2015'te Barack Obama döneminde imzalanan anlaşmaya dahil edilmeyen konulara yeni anlaşmada yer vermesi gerektiği vurgulanarak, özellikle balistik füze ve terör ile mücadele konularına değinilmesi gerektiği vurgulandı.

Ayrıca Biden yönetimine gönderilen mektupta şu ifadelere yer verildi:

"İran, 2015'teki nükleer anlaşma yürürlüğe girdiğinden bu yana, nükleer füzelere uygulanabilecek balistik füze teknolojisini test etmeyi, Orta Doğu'da terörü desteklemeyi ve fonlamayı, küresel ekonomiyi bozacak siber saldırıları sürdürdü.

Biden yönetimini (yeni anlaşmada) İran'ın bu eylemlerine değinmeyi, çatışmalarda gerginliği azaltmayı ve bölgedeki tüm milletlerin güvenliğini sağlamaya çağırıyoruz."

Öte yandan mektupta, İran ile diyalog sürerken yaptırımların da devam etmesi gerektiğine işaret edilerek, "İran'ın Orta Doğu'daki kötü niyetli eylemlerine de dikkat edilmeli" uyarısı yapıldı.