image

PeyamaKurd - Konya Valiliği, Meram ilçesine bağlı Çarıklıköy’de 60 kişilik grubun saldırısına uğrayan Diyarbakırlı Kürt aileye ilişkin açıklama yaptı.

Konya Valiliği, Hakim Dal’ın öldürüldüğü, 2 kişinin de yaralandığı saldırıya ilişkin “Söz konusu olay adli bir olay olup, belirli çevrelerce etnik bir kavga şeklinde yansıtılmaya çalışmakta, bu yönde algı oluşturulmaktadır.  Bu tür provakatif paylaşımlara ve haberlere itibar edilmemelidir” ifadesini kullandı.

Valiliğin sitesinde yayımladığı açıklama şöyle:  

“21.07.2021 tarihinde İlimiz Meram ilçesi Çarıklar Mahallesinde; 2012 yılından bu yana küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan vatandaşlarımızın hayvanlarının, bir başka mahallede ikamet eden vatandaşlarımıza ait tarlalara girmesi nedeniyle, iki mahalle sakinleri arasında  tartışma çıkmış, tartışma büyüyerek silahlı, taşlı-sopalı kavgaya dönüşmüştür.

Bölgeye gelen Jandarma tarafından olayın yatıştırıldığı esnada, hayvan sahiplerinden Hakim Dal kavga esnasında  ateşli silahla yaralanmış ve  kaldırıldığı Konya Şehir Hastanesinde vefat etmiştir. Vefat eden vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.

 Olay hayvanların mera ve tarlalara  zarar vermesi üzerine çıkan husumetten kaynaklanmaktadır. Olayla ilgili çok yönlü adli soruşturma devam etmektedir. Söz konusu olay adli bir olay olup, belirli çevrelerce etnik bir kavga şeklinde yansıtılmaya çalışmakta, bu yönde algı oluşturulmaktadır.  Bu tür provakatif paylaşımlara ve haberlere itibar edilmemelidir.”