image

PeyamaKurd - Güney Kore lideri Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 27 Nisan'da sınırda bir araya gelmesinin ardından bir kez daha bir araya geldi.

ABD’nin Kuzey Kore Lideri Kim ile görüşmesini iptal edilmesinin ardından ikinci kez bir araya gelen iki lider, yarımadada ki gerginliği giderici adımlar atarak yeni bir zirve gerçekleştirdi.

Yıllar sonra 27 Nisan’da bir araya gelen iki ülkede gerginlik azalırken, liderler görüşmelerde bulunmak üzere bir kez daha sınırda buluştu.

Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 12 Haziran'da Singapur'da düzenlenmesi planlanan zirveyi önce ertelemesi, ardından da görüşmeye yine yeşil ışık yakması sonrası durum belirsizliğini korurken Kore Yarımadası'ndan iki ülke arasındaki sınırda sürpriz bir görüşme gerçekleşti.

İki ülke lideri daha önce sınırdaki Panmunjom köyünde bir araya gelmişti, ikinci görüşme ise sınırın kuzey tarafında kalan Tongilgak'ta yapıldı.

İkili görüşmede Kuzey Kore ve ABD arasındaki olası bir görüşmeyle ilgili fikir alışverişlerinde bulunduğu ifade edildi.

 27 Nisan'da yapılan zirvedeki gibi fotoğraf ve bilgi akışı olmasa da Güney Kore Devlet Başkanlığı resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımlara göre görüşmede Kim'in 'Seul'de bir yıldız haline gelen' kız kardeşi Kim Yo-jong da hazır bulunduğu belirtildi.