image

PeyamaKurd- Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yapılan Tahıl Anlaşması sonrası, Odessa Limanı'na yönelik saldırıların, yapılan anlaşmanın hükümlerinin uygulanması açısından sorun teşkil etmeyeceğini söyledi.

Dimitriy Peskov, büyük tepkilere yol açan Odessa Limanı'ndaki saldırıları değerlendirerek, askeri altyapıya yönelik operasyonların tahılın limandan çıkarılmasını etkilemeyeceğini açıkladı.

“Süreci engellemez”

Saldırının tahıl arzı üzerindeki etkisi hakkında konuşan Peskov,

"Bu operasyon, sadece askeri altyapıyla ilgili. Bunun, anlaşmaların uygulanması ve tahılın çıkarılması için kullanılacak altyapıyla hiçbir ilgisi yok. Bu nedenle, bu durum tahıl çıkarma sürecinin başlamasını hiçbir şekilde engelleyemez ve engellememeli." dedi.

Açıklamasının devamında, BM’nin İstanbul'da imzalanan gıda anlaşması kapsamında, Rus tahılı ve gübresinin ithalatı önündeki dolaylı kısıtlamaları kaldırma konusuna vurgu yapan Peskov, bu taahhüdün yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bakanlık, doğrulamıştı

22 Temmuz’da, İstanbul’da imzalanan Tahıl Anlaşması sonrası, Rusya’dan Odessa Limanı’na saldırı düzenlenmiş ve Rusya Savunma Bakanlığı da buna bağlı yaptığı açıklamada, Odessa Limanı'na saldırı düzenlendiğini, bir savaş gemisi ve Ukrayna'ya gönderilen silahların bulunduğu bir deponun imha edildiğini doğrulamıştı.