image

PeyamaKurd - İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreçleri devam ederken açıklamada bulunan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinin bir terör üssü haline gelmemesi gerektiğini ifade etti.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, eski Sosyal Demokrat Milletvekili Nalin Pekgül'ün NATO anlaşması çerçevesinde Türkiye'ye teröristlerin iade edilmemesine yönelik gönderdiği mektubu cevaplayarak, "İsveç bir terör üssü haline gelmemeli" dedi.

Ülkedeki terör yasasına değinen Kristersson, mektuba verdiği yanıtta şu değerlendirmelerde bulundu:

"Teröre, terörün finansmanına veya başka bir suça bulaşmayanların korkacak hiçbir şeyi yoktur. Bununla birlikte, İsveç dışındaki ülkelere yönelik olsun veya olmasın, İsveç'in terör üssü olmasına izin vermeyeceğiz. Bizim ülkemizde olduğu gibi, Türkiye'nin de terörizme karşı kendini koruma hakkı olduğu konusunda her zaman nettim."

Ayrıca Kristersson, İsveç'te evrensel hukuk kurallarının geçerli olduğunu da belirterek, "İsveç uluslararası hukuka uymaya devam edecektir. Başka bir şey düşünülemezdi. Hukukun üstünlüğü ile yönetilen dünyanın en güçlü devletlerinden biriyiz. İsveç vatandaşları asla iade edilmez" sözlerini kullandı.