image

PeyamaKurd - Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) ardından Kudüs'te büyükelçilik binası açan ikinci ülke Güney Amerika ülkesi Guatemala oldu.

Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul ederek Tel Aviv'de bulunan büyükelçilik binasını Kudüs'e taşıyan ABD, uluslararası tepkileri üzerine çekmişti. Güney Amerika ülkesi Guatemala, ABD’nin attığı adımın ardından Kudüs’te Elçilik açarak, açılışını gerçekleştirdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales ile açılış töreninde bir araya gelerek açılışı yaptı. Başkan Morales, Netanyahu’ya Guatemala'nın İsrail'in en yakın dostlarından biri olduğunu dile getirdi.

ABD'nin yeni elçilik binasının açılışını protesto eden Filistinlilere müdahale edilmesi sonucu en az 60 gösterici yaşamını yitirdi. Bu durum 2014 yılından bu yana İsrail-Filistin arasında yaşanan en kanlı olay oldu.

İsrail hükümeti, Türkiye'nin istenmeyen adam ilan ettiği İsrailli büyükelçinin ülkeden çıkışı sırasında kötü muameleye maruz kaldığını ileri sürerek, bu yöndeki şikayetini Türk yetkililere bildirdiğini açıkladı.