image

PeyamaKurd - Kürt opera sanatçısı Pervin Chakar’la ilgili yorumu büyük tepki toplayan sunucu Kübra Par, “Anlıyorum ki yorumum hem bir kırgınlığa yol açmış hem de kastını aşmış. Sayın Chakar’ın kimliği ve Kürt olmasıyla ilgili kesinlikle bir ilgisi yoktu. Böyle bir yanlış anlama geldiyse açıklıkla özür dilediğimi belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Sunucu Kübra Par’ın, TV 100 kanalında yaptığı yayın sırasında, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Kadıköy Süreyya Operası’nda dinlemeye gittiği ve operanın bitiminin ardından saygı amacıyla reverans yaparak elini öptüğü, uluslararası alanda tanınmış soprano Pervin Chakar hakkındaki sözleri gündem oldu.

Kübra Par, yayın sırasında klasik müzik konserlerini takip etmeye çalışan bir gazeteci olarak Chakar’ın adını hiç duymadığını söyleyerek, konuyla ilgi İstanbul Devlet Senfoni’den ve Opera-Bale’den sanatçıları aradığını anlatmıştı.

Pervin Chakar ile ilgili sözleri tepki çekmişti

Par, daha sonrasında “Hayır biz de adını bu vesileyle duyduk. Aslında bu kadar başarılı bir sanatçı olsaydı muhakkak duyardık. Hem İstanbul’da hem Ankara’da bizim Opera- Bale Genel Müdürlüğümüz kendisini muhakkak kadroya almak isterdi. Ama daha çok Kürt kimliği üzerinden yaptığı açıklamalarla gündeme gelmiş. Bunun üzerinden dünyada çeşitli operalara etkinliklere katılmış bir isim. Ancak sanatıyla dünya çapında başarılar elde ederek, klasik müzik otoriteleri tarafından dünyaca ünlü soprano olarak kabul edilmiş biri değil” demişti.

“Kürt olması ile ilgisi yok, özür dilerim”

Kübra Par bugün yaptığı açıklamada ise, "Şunu söylemek isterim. Dün de Fazıl Say ve çeşitli güvendiğim opera sanatçılarıyla konuştum. O günde yorumumu onlarla konuşarak yapmıştım. Fakat anlıyorum ki yorumum hem bir kırgınlığa yol açmış hem de kastını aşmış. Yaptığım yorumum Sayın Chakar'ın Kürt olması ya da etnik kimliğiyle kesinlikle bir ilgisi yoktu yaptığım yorumun. Eğer böyle bir yanlış anlaşılmaya neden olduysam açıklıkla özür dilediğimi belirtmek isterim. Yorumumun kendisinin etnik kimliğiyle bir ilgisi yoktu. Yayıncılık ilkeleri gereği bir gazeteci olarak söylemek isterim. Eğer haksızlık olarak algılandıysa özür diliyorum” sözlerini kullandı.