image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükumet Sözcüsü Cotyar Adil, Irak eski Başbakanı Haydar İbadi’nin “16 Ekim” ve “Kerkük” hakkındaki sözlerine yanıt vererek, “Kürdistan Bölgesi Hükumeti tekçi, hegemonyacı ve boyun eğdirme politikalarını reddediyor” açıklamasınında bulundu.

Haydar İbadi adına lideri olduğu Şii Nasır Koalisyonu tarafından 16 Ekim olaylarının yıldönümü vesilesiyle yapılan açıklamaya Kürdistan Bölgesi Hükumet Sözcüsü Cotyar Adil'den yanıt geldi.

"Bu çabaları yenilgilerin tezahürüdür"

Hükümet Sözcüsü açıklamasında, “Nasır Koalisyonu, liderlerinin kibirlice demokrasi ve ortaklık anlayışına aykırı kararlarını hatırlatmış. Bunlar peş peşe yaşadıkları yenilgilerin tazahürüdür ki sonuncusunu Irak Parlamento seçimlerinde yaşadılar” ifadesini kullandı.

Adil, “Irak halkı açısından gerçekler açığa çıkmış, halk gerçek seçimini yapmış ve bu maceracı politikaların uzun süremeyeceğini ispatlamıştır” diyerek, kendi bireysel ve anlık menfaatleri için Irak’ın birlik ve beraberliğini bozanların başarılı olamayacağını tarihin de ispat ettiğini dile getirdi.

Ayrıca açıklamasında, “Kürdistan Bölgesi Hükumeti tüm etnik, dini ve mezhebi bileşenlerin birlikte huzur içerisinde barınacağı aydınlık ve istikrarlı bir gelecek inşa etmeyi amaçlıyor" diyen Adil, "Ama aynı zamanda sahiplerinin bile inanmadığı parlak bir gelecek adına tekçi, hegemonyacı ve boyun eğdirme politikalarını reddediyor” sözlerine yer verdi.