image

PeyamaKurd - Elazığ Fırat Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü araştırma görevlisi Hifzullah Kutum, sosyal medyada hesabında yaptığı Kürdistan paylaşımı sonrası tutuklanmasına siyasi partiler ve barolardan tepki geldi.

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı, Seçim İşleri Başkanı Mahmut Şahin, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Kürdistan, Kürtlerin yaşadığı geniş bir coğrafyanın adıdır. Selçuklular, Osmanlı ve 1.Meclis döneminde çekincesiz olarak kullanılan Kürdistan ifadesi, İttihat Terakki uygulamaları ve 1925 sonrası geliştirilen resmi ideolojik söylem ile kademeli hafızalardan silinmeye çalışılmıştır” dedi.

Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamda, “Kürdistan paylaşımı yaptığı için akademisyen Hifzullah Kutum’un tutuklanması, akademik özgürlüğün düştüğü halin ve Kürt fobisinin akıl dışı bir duruma savrulduğunun göstergesidir. İfade özgürlüğü demokrasinin en temel kuralıdır biline” dedi.

Kutum’un tutuklanmasına tepki gösteren DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Kürdistan’ paylaşımı yapan akademisyen Hifzullah Kutum tutuklanmış. Tutuklama bir twit yüzünden değil, Kürdistan kelimesinden ötürü. Yarattığınız bu hukuksuz düzene boyun eğmeyeceğimizi bilin! Kürdistan hala serin bir kelimedir bizim için, size inat..”

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren de, “Kürdistan söylemine ve kullanımına yönelik tahammülsüzlük maalesef devam ediyor. Bu soruşturma ve tutuklama kararı; hukuki güvenlik hakkı ve ifade hürriyeti hakkının açık ihlalidir. Diyarbakır Barosu olarak dava sürecinin takipçisi olacağız” açıklamasını yaptı.