image

PeyamaKurd - Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, HDP’nin kapatılması ve vekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu ile ilgili 11 ilde gerçekleştirdiği anket sonucunu açıkladı.

Diyarbakır, Urfa, Batman, Mardin, Van, Kars, Siirt, Şırnak, Hakkari, Muş ve Bingöl'de, diğer parti seçmenlerin büyük çoğunluğu HDP’ye kapatılma davası açılmasının yasal değil, siyasi nedenlerle yapıldığını belirtti.

Görüşülen kişilere ilk olarak “Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 33,5’i bu durumu “siyasi iradeye darbe” olarak değerlendirirken, yüzde 28,3’ü “AK Parti-MHP ittifakının siyasi tutumu sonucu gerçekleşen bir uygulama”, yüzde 22,6’sı “yasal sürecin zorunlu bir sonucu” ve yüzde 15,1’i ise “yasal süreç tamamlanmadan gerçekleşen bir uygulama” dedi.

Verilen bu yanıtlar, seçmenlerin toplamda yüzde 73,9’unun Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini yasal bir sürecin sonucu olarak değerlendirmediğini gösterdi.

“Yüzde 71, HDP’nin kapatılmasını olumsuz karşılıyor”

Yapılan ankette katılımcılara, Yargıtay Başsavcısı’nın HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne açtığı dava da soruldu.

Katılımcıların bu soruya verdiği yanıta göre, yüzde 71,8’i bu girişimi “olumsuz” bulurken (yüzde 49,6’sı ‘çok olumsuz buluyorum’, yüzde 22,2’si ‘olumsuz buluyorum’); toplamda yüzde 12,3’ü “olumlu” (yüzde 6,6’sı ‘olumlu buluyorum”, yüzde 5,7’si ‘çok olumlu buluyorum) bulduğunu belirtti.

Bu sonuçlar kapsamında Kürt kentlerinde AKP’ye oy verenlerin yüzde 30’u, CHP’ye oy verenlerin yüzde 67,3’ü, HDP’ye oy verenlerin yüzde 94,6’sı, MHP’ye oy verenlerin yüzde 18,5’i ve İYİ Parti’ye oy verenlerin yüzde 59,4’ü HDP’nin kapatılmasının yasal değil siyasi olduğu görüşünde.

Öte yandan HDP'nin kapatılmasının olası birinci öncelikli sonucu sorulduğunda da araştırma grubunun yüzde 36,8’i “Türkiye demokrasisi yara alır”, yüzde 13,1’i “Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülme olanağı darbe alır”, yüzde 12,8’i “Türkiye’de gerilim ortamını arttırır”, yüzde 11,5’i “Kürtlerde duygusal kırılma derinleşir”, yüzde 9,1’i “Kürtlerin siyasal temsil alanı zayıflar” dedi.