image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, “ABD, Suriye'deki Kürt müttefikleri üzerinden Fırat'ın doğusundaki toprakları devlet kurmak amacıyla kullanmaya çalışıyor” şeklindeki açıklamasının doğru olmadığını vurgulayan Suriye muhalefeti içinde yer alan Kürt siyasetçilerden Şelal Gedo, “PYD’nin Kürt devleti kurma projesi yok” ifadesini kullandı.

Şelal Gedo Kdp.info’ya yaptığı açıklamada, Suriye anayasa taslağının 2019 yılının başlarında yazılmaya başlanacağını ancak taraflar arasında ciddi anlaşmazlıklar olduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) ile Suriye rejimi arasında ciddi anlaşmazlıklar olduğuna dikkat çeken Şelal Gedo, “Her iki taraf da anayasayı hazırlayacak komitede kendi ağırlığının olmasını istiyor” şeklinde konuştu.

Şelal Gedo, ABD ve PYD’ye bağlı Özerk Yönetim arasında herhangi bir siyasi ilişki olmadığını belirterek, “ABD şimdiye kadar Özerk Yönetim ile bir siyasi ilişki kurmadı. Sadece askeri bir işbirliği var. PYD kendisinden isteneni yapıyor. ABD’nin Suriye’deki tek isteği DAİŞ’i temizlemek” sözlerine yer verdi.