image

PeyamaKurd- Suriye Demokratik Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani’nin Rojava Kürdistan’nında siyasi birliğin sağlanması ve Türkiye’ye karşı birlikte hareket etme çağrısına ENKS içinden olumlu yanıtlar gelmeye başladı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), çağrıyı olumlu bulduklarını belirterek ENKS olarak Rojava Kürdistan’ında Kürt arası birliğe hazır olduklarını söyledi.

Kobani’nin ‘birlik çağrısını’ olumlu karşıladıklarını ifade eden PDKS yetkilileri ise Kürt birliğinin gerçeklemesine kadar ya uluslararası garanti ya da Başkan Mesud Barzani’nin başkanlığında bir sürecin olmasını ifade ettiler.

Komutan Kobani’nin çağrısına hakkında bir açıklama da Suriye Kürtleri Demokrat Birlik Partisi yetkililerinden geldi. Suriye Kürtleri Demokrat Birlik Partisi Sekreteri ( El-Wahdê) de yaptığı açıklamada bütün siyasi partilerin birlik konusunda kesin bir tutum sergilediklerini lakin şimdiye kadar hiçbir ciddi adımın atılmadığını da sözlerine ekledi. 

Mazlum Kobani, Ulusal Birlik İçin Kürtleri İkna edebilir

DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi’nin PYD, ENKS ve Rojava’daki diğer Kürt partilerine birlik çağrısını olumlu bulduğunu belirten siyasi aktörlerden biri de Suriye Parlamentosu eski milletvekili Azad Kobani.

DSG Genel Komutanı Mazlum Kobani'nin askeri alanda olduğu kadar diplomaside de başarılı bir karakter olduğuna dikkat çeken Azad Kobani, “ENKS küçük çelişkilerini bir tarafa bırakmalı, ne istediği konusunda Efrin’den Derik’e kadar tüm Rojava halkına anlatmalı. Kürt partiler General Mazlum’un çağrısı etrafında bir araya gelebilir. Bir yıl önce Kobani’ye gidip kendisi ile görüştüm. Ciddi bir insan. Gördüm ki Rakka, Haseki, Deyrezor halkı ile alıp verebiliyor, diğer halkları ikna edebiliyor, söz verip yerine getirebiliyor, neden kendi halkını Kürtleri ikna edemesin?” dedi.

General Mazlum'un Kürtlere ve Başkan Barzani'ye Çağrısı Heyecan Yarattı

ABD ile 8 maddeden oluşan yeni bir anlaşma sağlandığını duyuran DSG Genel Komutanı Mazlum Kobani, Kürt ulusal birliğinin sağlanması konusunda bir çağrı yaparak tüm Kürdistani güçlerin bir araya gelerek tek vücut halinde hareket etmesini önermişti. Rojava Kürdistanı’nı savunmanın kutsal bir görev olduğunun altını çizen Komutan Kobani, birliğin sağlanması konusunda Başkan Mesud Barzani’nin rolüne işaret ederek inisiyatif alma çağrısını yinelemişti.