image

PeyamaKurd - Eski HDP Milletvekilli Altan Tan, Türkiye’de 2023 yılında gerçekleşmesi beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Altan Tan, “Kürtler, cumhurbaşkanlığı seçiminde altından değerli bir fırsat yakalayacak. Bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerekir” dedi.

Tan, HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile eski HDP’li vekil Sırrı Süreyya Önder’in Millet İttifakı ile ilgili son açıklamaları üzerinden HDP’ ye eleştiride bulunarak, “Neden bir tarafa keskin bir düşmanlık, öbür tarafa bedava bir dostluk kuruyorsunuz?” ifadesini kullandı.

"Erdoğan'a keskin düşmanlık, diğer tarafa bedava dostluk"

Demirtaş, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada “Biz bunca bedeli, mevcut iktidar zihniyetinin yerine bir benzeri gelsin diye ödemiyoruz. Kimse bizi iki kötü arasında tercihe zorlamaya kalkmasın. Hiç kimse HDP’nin oylarını çantada keklik zannetmesin; kimse bizi iki kötü arasında tercihe zorlamaya kalkmasın” ifadelerini kullanırken, Sırrı Süreyya Önder ise “İktidar gidecek ama gelecek olan da kör bıçağıyla bekliyor” şeklinde konuşmuştu.

Tan bu açıklamalar üzerinden şu ifadeleri kullandı:

“Bir tarafa keskin düşmanlık; AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’a. Öbür tarafa ise bedava bir dostluk niye kuruyorsunuz? Bu tarihi bir fırsat, yani Kürtler için. Çünkü altın değerinde, çok daha değerli bir pozisyon ortaya çıkmış. Siz Türkiye’nin birlik ve beraberliği içerisinde, Suriye ve Irak’taki Kürtlerle ilgili meşru, makul; Türklerle Araplarla birlikte yaşayabilecek bir proje ortaya koyun kim buna destek veriyorsa  ona oy verin. Bu AK Parti’de olabilir bu muhalefet de olabilir.”

"Türkiye'nin iç dengeleri değişecek"

2023 yılında gerçekleşecek olan seçimlerin önemine değinen Tan, “2023 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimi olacak veya ondan biraz erken olacak. Türkiye tarihi bir karar verecek.  20 yıldır devam eden AK Parti iktidarı ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümranlığı devam mı edecek,  bitecek; yerine yeni bir iktidar mı gelecek? Tabii bu hem Türkiye’nin iç dengelerini değiştirecek hem de dış dünya ile ilgili dengeleri ciddi bir şekilde yerinde oynatacak” dedi.

"Kürtler yine kilit rol oynayacak"

Kürtlerin diğer seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de kilit rol oynayacağına vurgu yapan Tan şu ifadeleri kullandı:

“Kaderin ya da talihin bir cilvesi burada da Kürtler kilit noktada. Çünkü MHP, AKP  pozisyon almış, yine aynı şekilde İYİ Parti, CHP, Saadet Partisi pozisyon almış ama bu dengeyi değiştirecek unsur Kürt seçmenin oyları. Kürt seçmenin oylarını yönlendiren HDP.  Her fırsatta hem iktidar hem muhalefet  HDP'nin PKK’nın partisi olduğunu söylüyor, PKK ve terörle ilintiliyor. Öyle bir zor durum var ki; muhalefet hem tüm Kürtlerin; dindar, milliyetçi, muhafazakar kesimin oylarına ihtiyacı var, bir yandan da HDP ile yan yana görüntü veremiyor.

Muhalefet şöyle düşünüyor;  Kürt muhalefeti tamamen AK Parti ile kanlı bıçaklı oldu, bir çözüm süreci yürüttüler yürütemediler, bozuştular, tırnak içinde düşman oldular. O yüzden bunlar Erdoğan’ın karşısına kim çıkarsa çıksın oy vermek zorundalar. Meral Akşener de açıkça bunu dile getirdi.”