image

PeyamaKurd - Türkiye tarafından 18 Mart 2018’de başlayan operasyonların ardından demografik yapısı değiştirilen Afrin’e 650 bin Arap ve Türkmen’in yerleştirildiği iddia edildi.

Edinilen bilgilere göre, daha önce nüfusunun yüzde 98'i Kürt olan bölgenin demografisi tamamen değiştirildi.

Rudaw’da yer alan haberde “yüz binlerce Arap ve Türkmen bölgeye yerleştirildi ve Kürt nüfusun yüzde 60'ından fazlası yerinden edildi” denildi.

Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Afrin’de kalan Kürt nüfus sadece yüzde 35. Bölgede 250 bin ila 300 bin Kürt kaldığı 5 mülteci kampının yer aldığı Şehba’ya 100 bin Kürt göç etti.

"Afrin'de nüfusun yapısı planlı bir şekilde değiştiriliyor"

Rûdaw’a konuşan Afrinli avukat Adnan Murad, tüm köy ve kasabalardaki demografik değişim oranının aynı olmadığını ancak çözümün Afrinlilerin geri dönmesini sağlamakta olduğunu söyledi.

Murad verdiği bilgilerde şu ifadeleri kullandı:

“Afrin'de nüfusun yapısı planlı bir şekilde değiştiriliyor. Bazı köyler yüzde yüz Araplaştırıldı.  Bazı köylerde Kürtlerin yüzde 90'ı topraklarında kaldı. Bazı yerlerde boşalan evlerin tamamına Türk ve Araplar yerleştirilmiş. Topraklarına dönebilecek olan halkımız dönmeli ki Afrin'in demografisini değiştirme planını durdurulabilsin.”