image

PeyamaKurd - ABD'nin Rhode Island eyaletinin Demokrat Senatörü Sheldon Whitehouse, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik saldırı yapacağı söylentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Kürtlerin büyük bir hayranıyım’

amazonaws.com’da yer alan habere göre, "Amerikan Dış Politikasındaki Diyaloglar ve Dünya İlişkileri” başlıklı panelde konuşan Senatör Whitehouse, “Kürtlerin büyük bir hayranı olduğunu” vurgularken bunun gerekçesini ise, ABD’nin içinde bulunduğu savaşlarda, Orta Doğu’daki Kürtlerin çabalarının önemli derecede katkı sağlamasına bağlıyor.

Panelde konuşan Whitehouse, Güney Kürdistan'ın da yine Kürt savaşçılar nedeniyle güvende tutulduğunu ifade ediyor. Senatöre göre, Türkiye’nin Suriye'de YPG varlığını bir tehdit olarak görmesinin ardında kendi Kürt nüfusunun yoğunluğu yatıyor. Whitehouse, Ankara’nın pozisyonunu “panik hâli” olarak yorumluyor. 

‘Erdoğan, tehlikeli bir adam

“Erdoğan’ın çok tehlikeli bir adam olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullanan senatör, “Türkiye gibi ülkelerin bizi şekillendirilmesine izin vermemeliyiz” diyor.

Rusya’dan alınan S-400 konusuna da değinen Whitehouse, “Sanırım biraz daha güçlü bir çizgi çekmenin zamanı geldi” vurgusunu yapıyor. Bugüne kadar ABD’nin daha pasif bir pozisyon almasını ise “Türkiye'nin hava üslerine olan ihtiyaca” bağlıyor. 

Senatör son olarak, “Türkiye'nin bir NATO üyesi olarak geleceği var mı?” sorusuna ise, “Onu yoğun bir şekilde azaltıyor” yanıtını veriyor.