image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekilleriyle yaptığı kahvaltılı toplantının gündeminde, Kürt bölgesinde AKP’nin oy kaybetmesi ve Kürt seçmenler için ‘yeni atılımlar’ yer aldı. Kürt kentlerinde ‘oy kaybeden’ AKP, Kürt seçmeler için ‘yeni atılım’ hedefliyor.

“Kürt ve muhafazakar seçmen artık Millet İttifakı’na ‘soğuk’ bakmıyor”

Erdoğan’a, “Bölgedeki muhafazakâr Kürt seçmenin Millet İttifakı’na ‘soğuk yaklaşmadığını” aktaran AKP’li milletvekillerinin “CHP bölgede yoğun çalışıyor. Diğer partiler de ziyaretlere başladı. Partimiz bölge insanıyla daha fazla kucaklaşmalı. Ziyaretlerimizi sıklaştıralım” önerisini getirdiği Erdoğan’ın ise “Gereğini yaptık, daha fazlasını yapacağız” yanıtını verdiği iddia edildi.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun kulis haberine göre, Ankara kulislerinde uzun zamandır muhafazakâr Kürtler ve Kürt seçmenin “AKP’den uzaklaştığı, bölgede başta Gelecek ve DEVA partileri olmak üzere muhalefetin güçlendiği” konuşuluyordu. 20 yıllık AKP iktidarının bölgedeki konumunun “giderek zayıfladığı, bununla birlikte muhafazakâr Kürt seçmenin artık Millet İttifakı’na ‘soğuk’ bakmadığı, bölgedeki aşiretlerin de AKP’den uzaklaştığı” dillendiriliyordu. 

bazı milletvekillerinin, Daha önceki seçimlerde CHP’nin bölgedeki oyu düşüktü. Ancak CHP son dönemde bölgede yoğun çalışıyor. Diğer partilerin milletvekilleri de bölge ziyaretlerine başladı. Bu durumda AKP’li milletvekillerinin de bölge insanıyla daha fazla kucaklaşmasına ihtiyaç var. Ziyaretlerimizi sıklaştıralım” dediği ifade ediliyor.

“Gerekeni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz”

Kulis haberine göre ayrıca vekillerin, Erdoğan’a, “Bölge ‘terör’den temizlenince HDP yeniden güç kazanmaya çalışıyor. Bu nedenle bölge insanıyla daha fazla diyalog kurma yöntemi benimsiyor. HDP, bölgedeki yurttaşlar üzerinden ‘ayrıştırıcı’ siyaset anlayışını benimsiyor. AKP’nin, ‘HDP’nin önüne geçmesi gerekli” sözlerini iletildiği öne sürüldü.

Milletvekillerinden gelen önerilere Erdoğan’ın “onay verdiği” ileri sürülüyor. Erdoğan’ın, Batman ve Diyarbakır’a yaptığı ziyaretlere atıfta bulunduğu ve “AKP iktidarı bölge insanıyla her zaman yakın temasta oldu. Bundan sonra da olacak. Bizzat bölgeye ziyaretler düzenliyorum. Diyarbakır ve Batman buna örnek. Gerekeni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” dediği kaydedildi.