image

PeyamaKurd - Türkiye’de bir tarafta 2023 seçimleri için şimdiden hazırlıklar yapılırken diğer yandan AKP ve MHP arasında siyasi partiler yasası kapsamında görüşme trafiği de devam ediyor.

Kulisten gelen bilgilere göre, gerçekleşen görüşmeler sonucunda AKP ve MHP’nin tartışmasız uzlaştığı iki konudan biri, seçim barajının yüzde 5 olarak uygulanması olacak.

Taraflar arasında diğer başlık ise partilerin grup kurmalarının seçime katılma gerekçelerinden çıkartılması olarak belirlendi.

Ancak AKP’nin seçim sistemi olarak daraltılmış bölgeyi savunduğu, MHP’nin ise mevcut seçim sisteminin korunmasını istediği kaydedildi.

Haberde yer alan bilgilere göre, AKP seçim ve siyasi partiler yasa değişikliğine ilişkin MHP’den gelen yanıt üzerine değerlendirmelerini tamamladı. Bazı noktalardaki görüş ayrılıkları için iki partinin ortak komisyonu çalışacak. MHP, seçim sistemi olarak daraltılmış bölge düzenlemesine sıcak bakmadığını, mevcut sistemle devam edilmesini önermişti.

AKP, bu konuda ortağını ikna etmeye çalışacak. Yapılan toplantılarda, 'Başkanlık sisteminin özünde bu var. Gerekirse Cumhur ittifakı’nın ortağı olan iki parti belli yerlerde aday göstermeyerek, belli yerlerde birbirlerinin listelerinden aday gösterebilir' görüşü dile getirildi. Bazı illerde birbirine destek ya da ortak liste formülü ile MHP, ikna edilmeye çalışacak.

“İttifaka katılan partilerin sayısı arttıkça, baraj sayısı da artacak”

MHP’nin ittifak içi baraj uygulanması önerisi de başka bir sorunlu başlık olarak duruyor. AKP kurmayları, bu konuda yeni alternatifler yarattı. Baraj uygulanması durumunda bunun en fazla yüzde 2 olması ve küçük partilere ittifak yapma olanağının tanınması planlanıyor.

Bu konuda MHP’ye sunulacak bir başka alternatif ise ittifaka katılan partilerin sayısı arttıkça, barajın da artması olacak. Örneğin 2 parti varsa barajın yüzde 2, üç parti olunca oransal olarak barajın arttırılması gibi öneriler de MHP için hazırlandı.

TBMM’nin yeni yasama döneminde, yıl sonuna gelmeden düzenlemenin yasalaşması bekleniyor.