image

PeyamaKurd – Türkiye’de yerel seçimlere kısa bir süre kala partilerdeki hareketlilik devam ediyor. Merak edilen illerin başında ise Diyarbakır geliyor.

AK Parti’de belediye başkan adaylık süreci sona erdi. HEDEP’de ise başvurular yarın sona erecek.

HEDEP’te bazı ilçelerde ise, başvurularda adeta patlama yaşandı. Bağlar, Sur, Kayapınar ve Yenişehir’e 30’a yakın kişi başkan adaylığı için başvururken, Dicle, Ergani, Lice, Çınar, Silvan ve Bismil ilçelerinde ise başvuru yoğunluğunun fazla olması dikkat çekti.

Nihat Hatipoğlu ismi geçiyor

HDP’nin 2019 yılı seçimlerinde yüzde 63 oy ile aldığı Diyarbakır’da AK Parti’nin de HEDEP’in de popüler isimleri aday göstereceği kulislere yansıyan bilgiler arasında.

AK Parti’de adaylık için ismi geçenler arasında Tarım eski Bakanı Mehdi Eker, İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun ismi öne çıkıyor.

HEDEP kulislerinde ise Erdoğmuş var

HEDEP’te başvuruların önündeki ciddi engellerden biri, siyasi yasaklar. Ergani Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Bağlar eski Belediye Başkanı Cabbar Laygara ile eski milletvekili ve Müftü Nimetullah Erdoğmuş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için, HEDEP kulislerinde öne çıkan isimlerden.

AK Parti’nin Nihat Hatipoğlu’nu aday göstermesi halinde HEDEP’in de eski müftü Nimetullah Erdoğmuş’u aday göstereceği öne sürülüyor.